Horst Eckert (Janosch)

Vokietijos rašytojas


Horst Eckert
kitaip Janosch (1931-2014) - vaikų rašytojas, poetas, dailininkas, iliustratorius, animatorius. Augo prižiūrimas senelių, anksti pradėjo dirbti vietiniame tekstilės fabrike, nors dar lankė pradžios mokyklą, darbo valandas fabrike išdirbdavo lyg suaugęs. Papildomai mokėsi piešti, tapyti. Vidurinę mokyklą baigė Monake. Studijavo ten pat ir tapybą, tačiau dailės akademiją metė.


Sukūrė apie tris šimtus serijinių knygelių vaikams, kurių pagrindiniai veikėjai - Meškutis ir Tigriukas.

Pradėjęs rašyti pasirašinėjo - Janusz, bet redaktoriui ištaisius į Janosch, taip ir paliko. Rašytojas apie save pasakoja, kad jaučiasi esąs lenku, juk proseneliai ir seneliai yra tikrieji jo gimtųjų žemių gyventojai, o vardas Horst Eckert - tiesiog vardas... Janosch kūryba išversta į 30 kalbų.

„Žvėrių gyvenimas“ knygoje pavaizduota gausybė visokių padarų: paršelių ir kiškių, vilkų ir ožkų, varliūkščių ir musių, ir žindulių. Labai įvairūs ir tekstai: yra pasakų ir pasakėčių (eiliuotų bei neeiliuotų), eilėraščių ir purvėraščių, arba – paprasčiausių „tra lia lialialia dainelių“. Tačiau visą įvairovę vienija savitas autoriaus santykis su vaizduojamuoju pasauliu, apibendrinamas tokiais ir panašiais posakiais: „Ne viskas taip yra, kaip iš pradžių atrodo“; „Taip jau kartais nutinka...“; „Visos teisybės mes jau niekad nesužinosime“. Arba dar filosofiškiau – dalelytėm „taigi, taigi“! O labiausiai knygos vientisumą lemia žavingi, apsimestinio naivumo kupini piešiniai, iliustracijos. Iš jų iškart ir atpažįstame garsųjį vokiečių rašytoją ir dailininką Janošą, kurį Lietuvoje prieš porą dešimtmečių pamilome už knygą „Panama labai graži“.